Elektros energijos taupymo namuose patarimai

Energijos vartojimo efektyvumas (energetinis efektyvumas) pirmiausia yra požiūris, nuo kurio priklauso veiksmai tausojant aplinką, diegiant energijos taupymo priemones ir siekiant efektyvesnio energijos suvartojimo. Efektyvus elektros energijos valdymas prisideda ne tik prie išlaidų mažinimo, bet ir prie aplinkos tausojimo. Šių dienų kontekste tai yra ypač svarbu, nes taupydami elektros energiją mes visi kartu prisidedame prie mūsų šalies energetinės nepriklausomybės. Dalinamės keliais patarimais, kurie padės kasdien efektyviau naudoti elektrą namuose.

Ar žinote, kad kiekvienas efektyviai vartojantis elektros energiją namuose:
• Prisideda prie aplinkos saugojimo
• Mažina oro taršą
• Didina energetinę nepriklausomybę.

Išnaudokite dienos šviesą. Pasirūpinkite, kad jūsų langai būtų švarūs, neužstatykite jų baldais ir didelėmis gėlėmis. Žaliuzės ir užuolaidos dienos metu turi būti atviros, taip į jūsų namus pateks kuo daugiau dienos šviesos. Prisiminkite, kad šviesios kambario sienos irgi gali padėti sutaupyti, nes šviesios medžiagos atspindi daugiau šviesos. Nepamirškite išjungti šviesos kambariuose tada, kai iš jų išeinate net ir kelioms minutėms.

Jei nenaudojate – išjunkite. Nepalikite įjungtos šviesos kambaryje, jei jūsų ten nėra. Nepalikite veikiančio televizoriaus, jei jo nežiūrite. Svarbiausia – pasirūpinkite, kad visi nenaudojami elektros prietaisai būtų išjungti iš elektros lizdo. Budėjimo režimu veikiantys įrenginiai nuolat naudoja elektros energiją. Net ir rozetėje įkištas mobilaus telefono kroviklis, ar prailgintuvas. Nepalikdami nenaudojamų prietaisų elektros lizde (budėjimo režime) galite sutaupyti net iki 30 % elektros energijos.
Kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose, planšetėse įjunkite energijos taupymo funkcijas. Tai galite atlikti patikrinę įrenginių nustatymus. Išjungę nenaudojamas programas, taupysite ir elektros energiją, ir įrenginių baterijas. Prisiminkite, kad nešiojami kompiuteriai sunaudoja net iki 80 % mažiau elektros energijos nei stacionarūs.

Buities darbus planuokite atsakingai. Skalbimo mašiną ar indaplovę naudokite tik pilnai pakrautas ir parinkę taupantį skalbimo/plovimo rėžimą. Taip sunaudosite mažiau vandens ir elektros energijos jam pašildyti. Nustatykite žemesnę skalbimo ir indų plovimo temperatūrą. Skalbimo mašina ir indaplovė didžiąją dalį (net apie 90 proc.) energijos sunaudoja vandens šildymui. Plaunant skalbinius 30 laipsnių temperatūros vandenyje sunaudojama 4 kartus mažiau energijos, nei 60 laipsnių temperatūros vandenyje.

Gaminkite sąmoningai. Virdami valgį puodą uždenkite dangčiu. Taip virimo procesui reikės bent 40 proc. mažiau energijos. Nevirkite pilno virdulio vandens, jei gersite tik vieną puodelį arbatos. Elektrinę orkaitę ar viryklę išjunkite likus kelioms minutėms iki maisto gaminimo pabaigos – susikaupusios šilumos pakanka pabaigti patiekalo gamybą. Kepdami orkaitėje kepimo procesą stebėkite per stiklą, nes kiekvienas atidarymas sumažina kepimo temperatūrą ir verčia papildomai naudoti energiją temperatūros atstatymui.
Atkreipkite dėmesį į energijos suvartojimo efektyvumo ženklinimą, metinis elektros sunaudojimo skirtumas tarp D ir A klasės šaldytų yra net iki 60 %.
Šaldytuve ir šaldiklyje pasirinkite optimalią temperatūrą maisto laikymui: – +3,5 ºC iki -5 ºC šaldytuve ir -18 ºC šaldiklyje. Nelaikykite atviro šaldytuvo ilgai – dažnai varstomos šaldytuvo durelės didina elektros energijos vartojimą. Į šaldytuvą nedėkite karštų maisto produktų. Jiems atvėsinti reikės naudoti daugiau elektros energijos. Atšildykite šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos.

Rinkitės atsakingai. Atkreipkite dėmesį į energijos suvartojimo efektyvumo ženklinimą. Buitiniai prietaisai, kurie pažymėti raide A priskiriami mažiausiai energijos suvartojantiems, o G – daugiausiai. Šis žymėjimas pateikiamas ant informacinio lapelio. Tokių prietaisų eksploatavimo išlaidos net iki 25 % mažesnės nei įprastų modelių.
Kaitrines elektros lemputes pakeiskite energiją taupančiomis, kurios naudoja iki 80 % mažiau elektros energijos nei paprastos kaitrinės mažiau elektros energijos ir veikia iki 15 kartų ilgiau. Elektros lempučių efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasės lemputės – efektyviausios, o G klasės – mažiausiai efektyvios.

Turite klausimų? Susisiekime!

El.
paštas

info@egto.lt

Tel.
numeris

+370 637 00 010

Mus
rasite

Kaunakiemio g. 40, LT-44332 Kaunas