Energetinis efektyvumas versle

Energetinis efektyvumas, tai požiūris, nuo kurio priklauso veiksmai tausojant aplinką, diegiant energijos taupymo priemones ir siekiant efektyvesnio energijos suvartojimo.
Energijos vartojimo efektyvumo didinimas – vienas iš svarbiausių ES ir Lietuvos nacionalinių tikslų.
Aktyvus energijos vartotojų mokymas ir švietimas stipriai prisideda prie šių tikslų, kadangi, keisdami savo elgseną ir įpročius, kiekvienas gali prisidėti prie energijos vartojimo efektyvumo didinimo.
Svarbu prisiminti, kad atsakingas energijos suvartojimas priklauso nuo kiekvieno iš mūsų – kiekvieno žmogaus indėlis yra labai svarbus.
Dalinamės naudingais patarimais Jūsų įmonei, kurie padės išsiugdyti efektyvaus energijos vartojimo įpročius ir prisidės ne tik prie mažesnių sąskaitų už elektros energiją, bet ir prie aplinkos saugojimo.

Atlikite įmonės energetinį auditą. Jo metu peržiūrėkite, ar iš tiesų elektros energija yra naudojama efektyviai. Įvertinkite pastatų, turimos technikos būklę bei darbuotojų įpročius.
Galbūt turima įranga yra pasenusi ir naudoja elektros energiją neefektyviai. O gal darbuotojai darbo dienai pasibaigus palieka veikiančią biuro įranga. Gal yra įjungtas apšvietimas, kuris yra nebūtinas.
Atlikę nedidelį auditą matysite nuo ko pradėti, kad būtų pasiekti pirmieji energijos vartojimo efektyvumo didinimo tikslai.

Atnaujinkite turimą įrangą. Senesnė biuro įranga paprastai sunaudoja daugiau elektros nei naujesni modeliai, o tai ne tik labiau kenkia aplinkai, bet ir didina gaunamas sąskaitas už elektros energiją. Rinkdamiesi naują įrenginį atkreipkite dėmesį į jo energijos suvartojimo efektyvumo ženklinimą. Draugiški aplinkai kompiuteriai, spausdintuvai ar kopijavimo įranga, padės taupyti energiją ateityje. Atkreipiame dėmesį, kad prietaisai, kurie pažymėti raide A priskiriami mažiausiai energijos suvartojantiems, o G – daugiausiai. Šis žymėjimas pateikiamas ant informacinio lapelio. Tokių prietaisų eksploatavimo išlaidos net iki 25 % mažesnės nei įprastų modelių.
Darbui naudojami nešiojami kompiuteriai sunaudoja net iki 80 % mažiau elektros energijos nei stacionarūs.
Pasirinkite žaliąją elektros energiją. Taip prisidėsite prie atsakingo vartojimo bei tvarumo. Toks pasirinkimas draugiškas ne tik Jūsų verslui, bet ir gamtai, nes ši elektra gaminama iš atsinaujinančių energijos šaltinių (saulės, vėjo, vandens ir pan.).

Įdiekite energiją taupantį apšvietimą ir vėdinimo/kondicionavimo sistemą. Kaitrines elektros lemputes pakeiskite energiją taupančiomis, kurios naudoja iki 80 % mažiau elektros energijos nei paprastos kaitrinės mažiau elektros energijos ir veikia iki 15 kartų ilgiau. Elektros lempučių efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasės lemputės – efektyviausios, o G klasės – mažiausiai efektyvios.
Išnaudokite dienos šviesą (gali padėti sumažinti sąskaitas už elektros energiją net iki 10-15%)ir jei pakanka natūralaus apšvietimo, išjunkite dirbtinį. Reguliariai valykite langus, neužstatykite jų baldais ir didelėmis gėlėmis. Trūkstant apšvietimo pirmiausia įjunkite stalines lempas (individualus apšvietimas), o kai jų nepakanka – bendrą patalpų apšvietimą. Tuščiose patalpose šviesas laikykite išjungtas. Naudojant individualų apšvietimą vietoj bendrojo sąskaitas už elektros energiją galima sumažinti net iki 40 %.
Rinkdamiesi vėdinimo sistemas atsižvelkite į jų energetinio efektyvumo žymėjimą. Pradėjus naudoti efektyviai veikiančius oro kondicionierius galima sumažinti oro kondicionavimo energijos sąnaudas iki 30 proc. Labai svarbi yra ir tinkama kondicionavimo sistemos priežiūra. Netinkamai eksploatuojamos, ar sugedusios oro kondicionavimo sistemos elektros energijos sąnaudos gali padidėti net iki 80 proc.
Kondicionuojant patalpas, temperatūrą siūloma sumažinti ne mažiau 5°C nei esanti lauke, kad temperatūra per daug nesiskirtų. Patalpų vėsinimą pradėkite dar iki tol, kol lauke įsivyraus kaitra. Vėsindami patalpas oro kondicionieriumi stenkitės uždaryti visus langus ir duris, taip patalpas atvėsinsite daug greičiau. Taip pat prisiminkite, kad laipsniu žemesnės temperatūros galite ir nepajusti, bet iki 10 % (per metus) mažesnes išlaidas tikrai pastebėsite. Naudojantis mechanine ventiliacija, langų verčiau neatidaryti. Kai jos nėra, langai turėtų būti atidaromi kelioms minutėms kas kelias valandas. Jei vėdinate patalpas, langus atidarykite plačiai ir trumpam. Biuruose rekomenduojama – 19-20°C temperatūra, mažmeninės prekybos vietose vos 15-17°C, o maisto parduotuvėse reiktų naudotis sistemomis, kurios turi automatinio įsijungimo – išsijungimo funkciją, palaikant 19-24°C ribas. Norint greitai sušildyti patalpą, nustatykite reguliatorių, esantį šildymo prietaise, ant maksimalaus šildymo, o patalpai sušilus, nustatymus pakeiskite į mažesnius. Jei dienos metu patalpose palaikote 20-22°C temperatūrą, tuomet išeidami iš jų temperatūrą sumažinkite bent keliais laipsniais iki kitos darbo dienos ryto – sumažinus temperatūrą vos 1°C, elektros sunaudosite net iki 5% mažiau. Susirinkimų ir konferencijų salėse rekomenduojama palaikyti 2-4°C mažesnę šilumą nei kitose patalpose, kai jos nenaudojamos, o laukiant didesnės auditorijos, sumažinti 2°C, nes susirinkusieji savo buvimu įšildys patalpą. Pagalbinėse patalpose ir koridoriuose, nelaikant daiktų, kuriems reikalinga aukštesnė temperatūra, rekomenduojama palaikyti vos 16°C temperatūrą. Šildymo sezono metu, ypatingai pietinėje pusėje, išnaudokite saulės šilumą, atverdami užuolaidas ar žaliuzes. Kad išsaugotumėte šilumą, vakarais – jas užtraukite. Tinkamai sureguliuota šildymo sistema padeda sąskaitas už šildymą sumažinti iki 10 % – 15 %.

Švieskite darbuotojus ir kelkite įmonės kultūrą. Darbuotojų įpročiai stipriai įtakoja elektros sąnaudas. Švieskite ir konsultuokite savo darbuotojus, kodėl svarbu elektrą naudoti efektyviai, taip pat rodykite tinkamą pavyzdį. Organizuokite konkursus, varžybas, kurie mokytų energetinio efektyvumo. Darbuotojų tinkami įpročiai gali padėti sumažinti sąskaitas už elektros energiją net iki 20 %.
Informuokite darbuotojus, kad darbo pabaigoje nenaudojami elektros prietaisai turi būti išjungti iš elektros lizdo. Budėjimo rėžimu veikiantys įrenginiai nuolat naudoja elektros energiją. Net ir rozetėje įkištas mobilaus telefono kroviklis, ar prailgintuvas. Nepalikdami nenaudojamų prietaisų elektros lizde (budėjimo režime) galite sutaupyti net iki 30 % elektros energijos.
Atkreipkite dėmesį, kad darbiniuose kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose, planšetėse reikia naudoti energijos taupymo funkcijas. Tai galima atlikti įrenginių nustatymuose.

Turite klausimų? Susisiekime!

El.
paštas

info@egto.lt

Tel.
numeris

+370 637 00 010

Mus
rasite

Kaunakiemio g. 40, LT-44332 Kaunas