Kaip nesuklysti optimizuojant elektros sąnaudas versle

Elektros rinkos liberalizacijai įsibėgėjant vis aktualesne tema tampa energetinis efektyvumas ir galimybės taupiau naudoti elektros energiją.

LR Energijos ministerija dar 2017 m. įpareigojo licencijuotas energijos paslaugas teikiančias įmones šviesti ir konsultuoti vartotojus apie energijos taupymo galimybes, taip ugdant vartotojų sąmoningumą ir teigiamus elgsenos pokyčius. Skaičiuojama, kad šie, kartais net visai menki, pokyčiai gali padėti sutaupyti iki 10 % energijos kasdieniame gyvenime.

Dažnai girdime pasakymą, kad gera pradžia – pusė darbo, kas taip pat veikia, ir siekiant pradėti elektros energiją naudoti efektyviau.

Rekomenduojame pradėti nuo esamos situacijos įvertinimo: Kur ir kaip efektyviai bei tikslingai naudojama elektros energija? Ką ir kaip būtų galima daryti kitaip, kad elektros energija būtų naudojama tikslingai ir taupiau?

Atsakius į šiuos klausimus išryškėja, ką ir kaip reikėtų ar būtų galima keisti, siekiant optimizuoti elektros energijos suvartojimą. Tenka atkreipti dėmesį, kad dalis verslo atstovų pirmiausia akcentuoja grėsmes arba tai, kiek šis procesas galėtų kainuoti. Taip nutinka, nes didelė dalis verslo atstovų, pirmiausia susimąsto apie vartojamų prietaisų modernizavimą ar keitimą naujais. Tad nors įrenginių atnaujinimas į ekologiškai draugiškus yra sveikintinas sprendimas, visgi tenka pastebėti, kad tam tikrais momentais galima rinktis ir kitus būdus, siekiant sumažinti elektros sąskaitas.

Šiame straipsnyje pradėsime nuo kelių aktualiausių verslo sudedamųjų: žmogiškųjų išteklių, šildymo ir oro kondicionavimo.

Žmogiškieji ištekliai

Kad ir kokį verslą asmuo vystytų – nė vienas jų neapsieina be žmonių: darbuotojų bei vartotojų, klientų. Kuomet antrųjų įpročius ar elgseną paveikti gal ir ne visada įmanoma ar yra kiek sunkiau, visgi pirmųjų indėlio nuvertinti tikrai nederėtų. Atitinkamai informuojant ir šviečiant darbuotojus apie efektyvų elektros energijos vartojimą, neįsigyjant papildomų taupymo priemonių ar įrenginių, elektros sąskaitas galima sumažinti net iki 20 %.

Elektros energijos efektyvų vartojimą galima aptarti tiek vidaus taisyklėse, tiek darbuotojų susirinkimų metu ar siunčiant priminimus, naujienlaiškius el. paštu. Taip pat galima išnaudoti ir primenamuosius raštelius ar ženklus darbo vietose, kurie atkreiptų dėmesį į aptartas efektyvaus elektros naudojimo taisykles ar priežastis, kodėl svarbu naudoti mažesnius energijos resursus. Visgi siekiant darbuotojų įsitraukimo ir atsakingesnio požiūrio į elektros vartojimą, taip pat būtina pateikti ir grįžtamąjį ryšį. Šiuo ryšiu gali tapti, pavyzdžiui, vadovo pateikiama informacija, kiek komandai ar net skirtingoms darbuotojų pamainoms pavyko sutaupyti elektros energijos per savaitę ar mėnesį, įdiegus vieną ar kitą naują elektros naudojimo efektyvinimo taisyklę. Dar geriau, jei ši informacija atskleistų ne tik ką tai reiškia gamtos išsaugojimui, bet kartu ir pačių darbuotojų asmeniniams finansams, pradėjus šiuos naujus darbinius įpročius taikyti ir namuose, laisvalaikiu.

Šildymas

Pirmiausia, svarbu pastebėti, kad naudojantis elektriniu šildymu, naudinga įsivertinti, kokia yra rekomenduojama palaikyti šiluma verslo patalpose, kad darbas eitųsi sklandžiai ir patogiai (pvz., biuruose rekomenduojama – 19-20°C temperatūra, kuomet mažmeninės prekybos vietose vos 15-17  °C, o maisto parduotuvėse reiktų naudotis sistemomis, kurios turi automatinio įsijungimo – išsijungimo funkciją, palaikant 19-24°C). Patalpose pasidarius per šilta – rekomenduojama jų nevėdinti, sudarant skersvėjus, bet pasinaudoti proga ir perreguliuoti šilumos teikimo funkciją šildymo įrenginyje. Jei verslo savininkas ar darbuotojai neturi priėjimo prie įrangos, tai turėtų padaryti asmuo, atsakingas už pastato priežiūrą. Tai pat jeigu verslo patalpose veikia jutiklinė šildymo sistema, jutikliai turėtų būti labiausiai užimtoje vietoje – patalpos viduryje – bei niekuo neužstatyti. Esant aukštoms luboms, reikėtų ant lubų pakabinti ventiliatorių/-ius, kuris/-ie orą ventiliuoti turėtų taip, kad mentelės suktųsi pagal laikrodžio rodyklę, nukreipiant šiltą orą žemyn. Ši gudrybė padėtų temperatūrą pakelti net 2-3°C. Prekybos vietose, kur didesni vartotojų srautai, taip pat rekomenduojama ties įėjimais įrengti oro barjerus, kas, daugumos verslininkų nuomone, atsiperka jau per pirmuosius kelerius metus. Siekiant dar daugiau sutaupyti ir išlaikyti viduje aukštesnę temperatūrą, bet nenorint investuoti į langų keitimą, taip pat galima pasinaudoti alternatyva ir langus padengti izoliacine plėvele. Norint kuo anksčiau išvengti padidėjusių energijos sąnaudų gedimų atvejais, būtina laiku ir pagal gamintojo rekomendacijas prižiūrėti savo naudojamą įrangą bei sekti skaitiklių rodmenis, neignoruoti atsiradusių pokyčių. Atminkite, vos 1°C skirtumas gali lemti Jūsų metų energijos sąskaitą 8-11%.

 

Oro kondicionavimas

Oro kondicionavimo sistemos, dažnai kartu taip pat turi ir šildymo funkciją, dėl ko itin aktualu tinkamai sureguliuoti įrangą, kad neatsakingai valdomas ar neprižiūrimas oro kondicionierius nepadvigubintų verslo sąskaitų už sunaudotą elektros energiją. Norint šių sąskaitų dar labiau neišpūsti, būtina pastebėti, kad kondicionavimo įrangai sugedus elektros sunaudojimo rodikliai, lyginant su nurodytais parametruose, gali išaugti net iki 80%! Todėl rekomenduojama iš anksto užtikrinti ne tik profesionalią, bet ir reguliarią jų priežiūrą bei įrenginį rinktis atsakingai. Kuomet pagal teisingai nusistatytus poreikius įsigyta sistema, kartu su kitais vėsą palaikančiais veiksmais, gali lemti net 20-50% mažesnes energijos sąnaudas oro kondicionavimui. Taip pat siekiant sutaupyti, naudojantis automatine kondicionavimo sistemos temperatūros jutiklių funkcija, svarbu teisingai pasirinkti siekiamą palaikyti temperatūrą objekte, greta vengiant didesnių lauko ir vidaus temperatūros kontrastų (pvz., mažmeninėse prekybos vietose, kitaip nei šaltuoju laikotarpiu taip pat rekomenduojama oro temperatūrą palaikyti tarp 19 ir 24 °C). Na, o norint išlaikyti gaivų orą verslo patalpose, į pagalbą pasitelkti galima ir ventiliatorių/-ius. Esant karštiems orams, siūloma rinktis efektyviausius ant lubų kabinamus ventiliatorius bei jų menteles nustatyti taip, kad šios suktųsi prieš laikrodžio rodyklę. Visgi ventiliatorių gamintojai primena – cirkuliuojantis oras nešaldo objekto vidaus, o tik vėjeliu vėsina joje esančius asmenis, dėl ko yra rekomenduotina juos išjungti, išėjus iš patalpos. Orams dar nesant įkaitus, įjungus lubinį ventiliatorių bei atidarius porą langų, maloniai gaiviu oru galima mėgautis net ir išjungus oro kondicionavimo sistemą. Nes kaip ir žiemą, taip ir vasarą: vos 1°C skirtumas gali lemti Jūsų metų energijos sąskaitą 8-11%.

Turite klausimų? Susisiekime!

El. Paštas

info@egto.lt

Tel. Numeriai

+370-637-00010
+370-637-00100

Mus rasite

Kaunakiemio g. 40, LT-44332 Kaunas